Rewaloryzacja Parku Krakowskiego

Projekty zrealizowane

inwestor: Gmina Miejska Kraków – Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie
data realizacji: czerwiec 2018
powierzchnia: 4,95ha
współpraca projektowa: Heiner Luz www.heiner-luz.de

Projektując Park Krakowski uwzględniliśmy jego uniwersalny charakter. Dla wielu mieszkańców to przede wszystkim miejsce codziennych spacerów do pracy i powrotów do domu. To także przestrzeń, gdzie można wypocząć w samotności oddając się ulubionej lekturze, zagrać partyjkę szachów z dawno niewidzianym kolegą lub spędzić wspólne popołudnie z rodziną. W parku znajduje się plac zabaw spełniający najnowsze normy w zakresie stref bezpieczeństwa i materiałów podłoża, dzięki czemu każda mama może być spokojna nawet o największego urwisa.

Podjęta przez nasz zespół rewitalizacja parku polegała na kompleksowych działaniach konserwatorskich zabytkowego ogrodu wraz z zabiegami adaptacyjnymi. Projekt architektoniczno-budowlany zakładał rewaloryzację zieleni oraz małej architektury, a także   modernizację infrastruktury i oświetlenia parku. Głównym założeniem projektowym było uczytelnienie kompozycji wnętrz parkowych i powiązań widokowych, które z biegiem lat utraciły swoją dotychczasową wyrazistość.

Warto podkreślić, że projekt zieleni Parku Krakowskiego jest jedynym takim założeniem w Krakowie. Powstał we współpracy z biurem LUZ Landschaftsarchitekten München wzbogacając ogród o zagospodarowanie ponad hektara terenu nasadzeniami bylin. W skali miasta to największe założenie wykorzystujące łąki bylinowe w nurcie „aspektów wiodących”, którego propagatorem jest niemiecki architekt krajobrazu – Heiner Luz.

Stworzony „na nowo” Park Krakowski jest doskonałą odskocznią dla każdego, kto pośród codziennego zgiełku, chociaż na chwilę pragnie być bliżej natury w centrum Krakowa.