Plac z fontanną w Parku Lotników Polskich

Projekty zrealizowane

inwestor: Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji S.A. w Krakowie, Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie
data realizacji: październik 2018
powierzchnia: 0,5ha
współpraca projektowa: Charlie Hussey www.suhuha.com

Park Lotników Polskich zwany także Parkiem AWF to największy ogród publiczny stolicy Małopolski. Doskonała lokalizacja pomiędzy ulicą Stanisława Lema i aleją Jana Pawła II w Krakowie sprawia, że jest on jednym z najchętniej odwiedzanych przestrzeni zielonych w mieście.

W ostatnich latach dokonano w parku licznych przekształceń. Zespół GAJDA Architektura Krajobrazu działając we współpracy ze szkockim architektem Charliem Hussey’em z biura Sutherland Hussey Harris zaprojektowali plac wejściowy znajdujący się przy alei Jana Pawła II. Główną ideą projektu była  modernizacja reprezentacyjnej przestrzeni otwierającej park oraz nadanie jej współczesnego charakteru.

Kluczową częścią projektu była koncepcją układu płyt fontanny, opracowana przez architekta Charliego Hussey’a. Nawiązuje ona swoją formą do modernistycznych rozwiązań spotykanych w mieście. Granitowe bloki o zróżnicowanych formatach tworzą trzy poziomy fontanny pomiędzy którymi leniwie przelewają się kaskady wody. Niecki zlokalizowane na najwyższym i najniższym poziomie elementu wodnego wyposażono w nowoczesne dysze, tworzące zróżnicowane obrazy wodne. W pełni zautomatyzowana fontanna wyposażona jest także w oświetlenie, które razem z systemem dysz tworzy spektakularne pokazy wodno-świetlne dla wypoczywających w parku osób.

Tematem projektu był również plac, na którym znajduje się fontanna. Kierując się w głąb parku można dostrzec, jak podziały elementu wodnego przechodzą płynnie w układ nawierzchni oraz zagospodarowania przestrzeni. Na połączeniu placu z parkiem, zaprojektowany został niewielki boskiet z płonych odmian czereśni pod którymi można wypocząć na drewnianych leżakach. Plac oraz boskiet ramują rabaty bylinowe, zaprojektowane w dwóch mieszankach, w których dominują trawy ozdobne i odmiany piwonii. W tej niezwykłej scenerii można przysiąść na prostych i surowych siedziskach z betonu oraz drewnianych ławkach i podziwiać wodno-świetlny spektakl.