Office Inspiration Centre – Nowy Styl Group

Projekty zrealizowane

inwestor: Nowy Styl Group
data realizacji: wrzesień 2017
powierzchnia: 0,2ha
współpraca projektowa: Heiner Luz www.heiner-luz.de

Ogród otaczający budynek Office Inspiration Centre Grupy Nowy Styl jest założeniem ogrodowym w duchu swobodnym. Nieformalny charakter ogrodu ma za zadanie łagodzić mocną, współczesną bryłę budynku czyniąc przestrzeń bardziej przyjazną i otwartą dla pracowników i klientów odwiedzających nowoczesny biurowiec.

Centrum ogrodu podzielone zostało nieregularną linią oddzielającą trawnik od rabat bylinowych. Dobór gatunkowy na rabatach został zaprojektowany przez projektanta z Monachium – Heinera Luza w popularyzowanym przez niego nurcie zwanym „Zasadą tworzenia Aspektów Wiodących”. Takie podejście do kształtowania zieleni, zyskuje w ostatnich latach coraz większą popularność ze względu na swój oryginalny charakter, naśladujący naturalne środowisko wzrostu roślin oraz wysoką bioróżnorodność, która jest tak ceniona w dzisiejszych czasach na terenie miast.

Nasadzenia bylin realizowane w zgodzie z zasadą tworzenia ‘Aspektów Wiodących’ odzwierciedlają ideę jednorodność w skali makro i różnorodność w detalu i wykorzystują wyniki badań z zakresu fitosocjologii. Celem tworzenia takich nasadzeń jest stworzenie stref, w których pewne gatunki dominują nad innymi w zależności od panujących warunków. Zasada ta  jest świadomym procesem projektowania wizerunku przestrzeni zielonych. W przeciągu roku w ten sposób można wykształcić realistyczny, naturalnie wyglądający i zharmonizowany krajobraz.

Projektanci biura GAJDA Architektura Krajobrazu wzięli pod uwagę zróżnicowane warunki panujące w ogrodzie, w szczególności kwestię nasłonecznienia. Trzy zróżnicowane mieszanki roślin oraz jednogatunkowe grupy paproci tworzą w ogrodzie charakter zbliżony do naturalnego.

Poza zastosowaniem nowych nasadzeń projekt zakładał również pielęgnację oraz wyeksponowanie imponujących rozmiarów drzew znajdujących się na terenie działki. Drzewa porośnięte bluszczem wkomponowały się w zaprojektowaną przestrzeń i stały się szkieletem kompozycyjnym projektu.

Całość założenia wydzielona została żywopłotami grabowymi, tak aby sąsiedztwo ruchliwej ulicy nie zakłócało spokoju panującego w ogrodzie.