Park Linearny reKREACJA

Projekty zrealizowane

inwestor: Gmina Miejska Kraków – Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie
data realizacji: wrzesień 2018
powierzchnia: 0,95ha
współpraca projektowa: Heiner Luz www.heiner-luz.de

Park Linearny zlokalizowany jest w dzielnicy Ruczaj w Krakowie. Niezagospodarowany i zaniedbany wąski pas zieleni znajdujący się za ekranami akustycznymi przy ulicy Grota Roweckiego, dzięki działaniom Krakowskiego Zarządu Zieleni Miejskiej zamienił się w ponad półkilometrowy ogród liniowy.

Projektując ten miejski skwer zespół GAJDA Architektura Krajobrazu wziął pod uwagę nie tylko aspekty wizualne przestrzeni, ale również potrzeby mieszkańców względem programu miejsca oraz jego bezpieczeństwa. Miejsce tworzy nowe możliwości spędzania wolnego czasu – w przestrzeni parku znalazło się miejsce na obiekty sportu i rekreacji, urządzenia zabawowe dla najmłodszych, a także wygrodzona, psia strefa ze wszelkimi udogodnieniami i placem zabaw dla czworonożnych przyjaciół.

Projekt zieleni Parku reKREACJA powstał we współpracy z zaprzyjaźnionym projektantem bylin z Monachium – Heinerem Luzem.  Ponad 2 tysiące metrów kwadratowych parku, pokrywają mieszanki bylin i traw ozdobnych w nurcie „aspektów wiodących”.  Zaprojektowano rośliny kwitnące w odcieniach żółci i pomarańczy, tak aby korespondowały swoją kolorystyką z elementami małej architektury. Ważnym elementem projektu zieleni są rośliny pnące, które mają na celu zakamuflować nieatrakcyjne ekrany akustyczne.

Park Linearny jest nowym miejscem na rekreacyjnej mapie Krakowa. W bardzo krótkim czasie zdobył niezwykłą popularność wśród mieszkańców Ruczaju, przez co ma potencjał, by stać się centrum życia lokalnej społeczności.